زمان جاری : جمعه 07 مهر 1402 - 9:25 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


سلام مهمان گرامي؛
مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد


آیا میدانید؟ ایا میدانید :


تعداد بازدید 18
نویسنده پیام
kamranmomeni1401 آفلاینارسال‌ها : 24
عضویت: 25 /1 /1401
علت پریدن فیوز برق هنگام کارکردن لباسشویی


علت پریدن فیوز برق هنگام کارکردن لباسشویی

  • کارکرد همزمان چندین دستگاه

  • خرابی برد ماشین لباسشویی

  • مشکلات سیم کشی داخلی ماشین لباسشویی

  • خرابی قطعات دستگاه

  • استفاده همزمان از یک پریز برق برای چندین دستگاه

  • خرابی فیوز برق منزل

  • مشکلات سیم کشی منزل

  • استفاده از فیوز ضعیف یا بی کیفیت یا نامناسب

  • استفاده از ماشین لباسشویی در ساعات اوج مصرف

  • خرابی فیلتر برق ماشین لباسشوییکارکرد همزمان چندین دستگاه
به عنوان مثال اگر در آشپزخانه به طور همزمان چندین دستگاه کار کند، مثلا یعنی هم ماشین لباسشویی، هم ماشین ظرفشویی و هم یخچال به طور همزمان روشن باشند، جریان زیادی از فیوز کشیده می شود. در واقع این جریان بیش از توان فیوز ورودی ساختمان می باشد و در نتیجه ی این موضوع نیز ممکن است فیوز بپرد.

خرابی برد ماشین لباسشویی
اگر فیوز برق منزل شما، هنگام روشن کردن لباسشویی می پرد، اولین و رایج ترین ایراد می تواند خرابی برد الکترونیکی دستگاه باشد. زمانی که برد خراب می شود، می تواند باعث اتصالی در برق ورودی شود. در این صورت باید حتما با یک مرکز معتبر تعمیرات لوازم خانگی تماس بگیرید و درخواست تکنسین بدهید و لازم است تا دستگاه شما حتما توسط یک تکنسین متخصص بررسی شود و تعمیرات برد انجام شود. از آنجایی که بررسی و تعمیرات برد الکترونیکی یک کار کاملا تخصصی می باشد، باید حتما توسط متخصص بررسی شود.

مشکلات سیم کشی داخلی ماشین لباسشویی
سیم های دستگاه ممکن است که در اثر پوسیدگی یا بریدگی به یکدیگر برخورد کنند و باعث اتصالی شوند. در نتیجه باعث پریدن فیوز برق منزل شوند. در این صورت تنها راه بر طرف کردن این مشکل، تعمیر و یا تعویض سیم ها می باشد. این کار را یک تعمیرکار ماشین لباسشویی باید انجام دهد. همچنین اگر به تازگی فیوز برق منزل را تعویض کردید و یا از سالم بودن فیوز برق مطمن هستید، و مطمئن هستید که ایراد از فیوز نیست، یکی از محتمل ترین حالات اتصالات سیم کشی در دستگاه و یا ایراد سیم پیچ راه انداز می باشد. علاوه بر این باید توجه داشته باشید، در صورتی که دستگاه شما بیش از ۱۵ سال عمر دارد، ممکن است بخاطر تکنولوژی قدیمی مصرف برق بالایی داشته باشد و یا بسیاری از قطعات داخلی دستگاه آسیب دیده باشند و این موضوع نیز می تواند میزان مصرف برق را بالا ببرد و باعث پریدن فیوز شود.

خرابی قطعات دستگاه
یکی دیگر از علل پریدن فیوز، ایراد قطعات دستگاه یا جریان کشی غیر معمول می باشد. به عنوان مثال در صورت خرابی موتور، المنت، شیر برقی و… اتصال کوتاه یا جریان کشی غیر معمول ایجاد می شود. در این صورت باید دستگاه به دقت بررسی شود و عیب یابی توسط تکنسین متخصص انجام شود و در صورت خرابی قطعه، باید آن قطعه تعویض گردد. به عنوان مثال اگر المنت خراب باشد، دستگاه تا مرحله ی گرمایش جلو می رود، اما به دلیل خرابی المنت جریان برق به دلیل جلوگیری از آسیب رساندن به دستگاه قطع می شود و فیوز می پرد، که در این صورت باید المنت توسط مولتی متر بررسی شود و اگر عدد نشان داده شده بین ۲۰ تا ۳۰ نبود یعنی المنت سوخته است و باید این قطعه تعویض گردد.

استفاده همزمان از یک پریز برق برای چندین دستگاه
مثلا اگر به یک پریز برق، دو یا چند تا تا دستگاه که جریان برق زیادی مصرف می کنند به طور همزمان وصل باشند، این مشکل پیش می آید. مثلا اگر ماشین لباسشویی و ماکروفر را به یک پریز وصل کرده اید این اتفاق می افتد. معمولا دستگاه های برقی موتوری، مثل ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال، سشوار و… باید تنها به یک برق وصل شوند و دیگر وسیله ی برقی دیگری به آن پریز وصل نشود. زیرا خود این وسایل به تنهایی برق زیادی مصرف می کنند، حال اگر شما یک وسیله ی موتوری دیگری یا حتی یک وسیله ی برقی معمولی دیگری را به آن پریز وصل کنید، جریان زیادی از آن پریز کشیده می شود و باعث پریدن فیوز می شود. بنابراین بهتر است تا برای وسایل برقی موتوری از یک پریز استفاده کنید و وسایل دیگری را به آن پریز وصل نکنید و یا وسایل برقی زیادی را به یک پریز وصل نکنید ( یعنی بهتر است تا از چند راهی استفاده نکنید )، زیرا مصرف برق بالا می رود و فیوز می پرد. بنابراین باید چند راهی را بکشید و دستگاه را مستقیما به پریز وصل کنید.

خرابی فیوز برق منزل
به طور کلی پریدن فیوز، به دلیل نا توانی در تامین جریان بالا می باشد. اما اگر فیوز شما مستهلک و فرسوده شده باشد، نسبت به افزایش جریان حساس تر می شود و اگر کوچکترین افزایش جریانی نیز ایجاد شود، سریعا فیوز می پرد. در صورت فرسوده بودن و یا خراب بودن فیوز، تنها راه چاره تعویض فیوز می باشد. همچنین اگر فیوز خراب باشد، دستگاه روشن نمی شود. برای بررسی این که در صورت پریدن فیوز آیا مشکل از فیوز است و یا مشکل از لباسشویی است !، باید پریز برق ماشین لباسشویی را جدا کنید و سپس فیوز را بالا بزنید. اگر جریان برق وصل شد، یعنی فیوز برق مشکل ندارد و مشکل از لباسشویی می باشد و باید بررسی های مربوط به لباسشویی انجام شود. اما اگر سریعا فیوز پرید، یعنی فیوز مشکل دارد و باید فیوز تعویض شود، البته ممکن است که سیم کشی برق اصلی نیز مشکل داشته باشد و باید سیم کشی نیز بررسی شود.

مشکلات سیم کشی منزل
مشکلات برق ساختمان، باعث اضافه بار و اتصال کوتاه می شود و در نتیجه باعث آسیب رساندن به لباسشویی شما می شود در نتیجه لازم است تا سیم کشی منزل بررسی شود. این مشکل باید توسط برق کار ساختمان بررسی شود. در واقع اگر سیم کشی خراب باشد، پایین تر از جریان معمول را تحمل می کند. یعنی مثلا اگر عایق سیم آسیب دیده باشد، سریع گرم می شود و اتصالی می کند و در نتیجه می تواند باعث پریدن فیوز شود.

استفاده از فیوز ضعیف یا بی کیفیت یا نامناسب
توجه داشته باشید در منازل مسکونی که وسایلی همچون ماشین لباسشویی، یخچال، کولر و… وجود دارد، نباید از فیوز های کمتر از ۱۶ آمپر استفاده شود، زیرا در صورت اضافه بار، فیوز می پرد. در نتیجه باید حتما از فیوز حداقل ۱۶ آمپر و یا از فیوز قوی تری استفاده شود. بنابراین یکی از علل پریدن فیوز، می تواند استفاده از فیوز بی کیفیت یا فیوز های با ظرفیت پایین یا فیوز های با کیفیت نا مناسب باشد.

استفاده از ماشین لباسشویی در ساعات اوج مصرف
اگر در ساعات اوج مصرف برق، ماشین لباسشویی یا چندین وسایل برقی که مصرف بالایی دارند، به طور همزمان روشن باشند، احتمال این که فیوز برق بپرد خیلی زیاد می باشد. زیرا فیوز از تامین جریان نا توان می شود. از مهم ترین وسایل برقی که مصرف بالایی دارند، علاوه بر ماشین لباسشویی، می توان به ماشین ظرفشویی، یخچال، کولر گازی، اتو، سشوار و… اشاره کرد.

خرابی فیلتر برق ماشین لباسشویی
فیلتر برق یا نویز گیر یا پارازیت گیر قطعه ای در ماشین لباسشویی می باشد که باعث جلوگیری از تداخل مدار لباسشویی می شود. یکی دیگر از دلایل پریدن برق می تواند خرابی فیلتر برق دستگاه باشد. در نتیجه لازم است تا فیلتر برق توسط مولتی متر بررسی شود. در صورت خرابی فیلتر برق باید فیلتر برق مناسب با دستگاهتان را خریداری کنید و آن را تعویض کنید. جمع بندی بحثموارد گفته شده در این مقاله به منظور بالا بردن اطلاعات شما عزیزان در خصوص بروز مشکل پریدن فیوز برق هنگام کارکردن ماشین لباسشویی و یا سایر دستگاه های مشابه ماشین لباسشویی مانند کولر گازی، یخچال، سشوار، ماشین ظرفشویی و… می باشد. توصیه می کنیم در صورتی که تخصص و مهارت کافی در زمینه ی تعمیرات لباسشویی یا برق کشی منزل را ندارید، از طریق تماس با مرکز تعمیرات لوازم خانگی بخواهید که دستگاه شما رابررسی و در جهت رفع ایراد آن به شما کمک کنند.
مطلبی که مطالعه کردید از مجموعه مقالات آموزشی سایت دیبا پشتیبان ایرانیان بوده است ، در صورت تمایل می توانید این مقاله را به طور کامل از طریق لینک زیر مطالعه کنید :


https://www.dibaposhtiban.ir/cause-electrical-fuse-blows-when-washing-machine-is-working/

همچنین اگر در خصوص تعمیر ماشین لباسشویی به مشاوره ی تخصصی و یا تعمیرکار ماشین لباسشویی نیاز دارید می توانید با نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان ایرانیان در تماس باشید .

یکشنبه 11 تیر 1402 - 17:52
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیربرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :


تماس با ما | علت پریدن فیوز برق هنگام کارکردن لباسشویی | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS